Home
Windows
Doors
Roofs
Contact Us
kontakt

Pomnik - symboliczna mogiła ofiar hitlerowskich obozów

 

W utworzonych przez hitlerowski faszyzm obozach różnego rodzaju typu w latach 1939-1945 zginęło wielu mieszkańców, obywateli miasta Bydgoszczy i ziemi bydgoskiej. Mimo wielu badań nie udało się ustalić liczby pomordowanych obywateli ziemi bydgoskiej. W wielu opracowaniach, wspomnieniach i publikacjach opisany został sposób traktowania więźniów.

 Przeważnie bardzo okrutny w stosunku do obywateli tej ziemi. Pałając szczególną nienawiścią do bydgoszczan hitlerowcy mścili się za wydarzenia rozegrane w dniu 03.09.1939 w Bydgoszczy.

Rodzaj obiektu:
Pomnik - symboliczna mogiła poświęcona ofiarom kaźni hitlerowskich - obywatelom miasta, ziemi bydgoskiej. Zasadniczym elementem pomnika jest miedziana urna, w której uroczyście złożono prochy z krematoriów i stosów całopalnych z obozów koncentracyjnych - ziemia spod ścian egzekucji oraz odłamki skał z obozowych kamieniołomów.

Stan obiektu:
Pomnik złożony z brył betonowych obłożonych lastrykiem i słupami z parkanu obozowego ustawionych na płycie wybrukowanej
nieforemnymi kamieniami (brukowymi).

Data upamiętnienia:
29.04.1983 - z inicjatywy Środowiska byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych działającego przy Zarządzie Wojewódzkim ZBoWiD.

Lokalizacja i opis miejsca:
ul. gen. Grzmota - Skotnickiego (Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy)