Home
Windows
Doors
Roofs
Contact Us
kontakt

Tablica pamięci ppłk. Adama J. Zaleskiego
 

Adam Juliusz Zaleski urodził się 15.12.1900 w Krakowie. W wieku 17 lat wstępuje do 9 pułku piechoty Legionów. W 1920 r. jest podporucznikiem i adiutantem batalionu. Już jako porucznik, w 1925 r. zmienia specjalność wojskową i wstępuje do Szkoły Pilotów. W 1928 r. zostaje dowódcą eskadry w Centralnej Szkole Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy. Z chwilą utworzenia Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w 1930 r., zostaje dowódcą eskadry szkolnej.

Po trzech latach obejmuje Komendę Szkoły, którą kieruje do września 1939 r. Za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków otrzymuje awans na podpułkownika. W kampanii wrześniowej dostaje się do niewoli radzieckiej w okolicach Łucka. Zginął w Katyniu, mając niespełna 40 lat. Był kawalerem Krzyża Walecznych 4-krotnie. Ppłk Adam J. Zaleski, komendant Szkoły profesorów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, w pamięci wychowanków i potomnych przetrwał jako wzór oficera, dowódcy i wychowawcy.

Treść nagrobka:

"Pułkownik najwyżej cenił w człowieku jego uczciwość, prawdomówność, odwagę, i honor. Sam posiadał te cechy w najwyższym stopniu. Emanował szlachetnością, co uderzało nawet ludzi obcych przy pierwszym już spotkaniu .Wysoko cenił godność munduru i żądał dla niego szacunku."

Rodzaj obiektu:
Tablica wykonana z aluminium emaliowanego
wysokość 49,5cm szerokość 30,0cm.

Stan obiektu:
Jest to wspólny grób z nagrobkiem trzystopniowym, ze sztucznego kamienia. Wymiary górnej płyty nagrobka: 205x90cm. Na płycie płaski krzyż z białego marmuru, na krzyżu postać Chrystusa, z metalu. Poniżej tablica z białego marmuru, przymocowana czterema rozetkami, na niżej napis. Wymiary tablicy inskrypcyjnej: 60x80cm, pismo wklęsłe-wersaliki.

Data upamiętnienia:
29.08.1993 r.

Lokalizacja i opis miejsca:
ul. Czerkaska 2 (róg ul. Czerkaskiej, Muzeum Tradycji POW)